Miris kuhanog voća uz dašak karanfilića (klinčića) nas vraća u djetinjstvo. Kompot ili hošaf je već stoljećima dio tradicije i sofri. Savršen način da se suho i svježe voće iskoristi, pretvori u poslasticu i iskoristi benefite. Ovaj napitak je naročito koristan zimi, a uz dodatne savjete možete da izvučete maksimum.
ŠTA SADRŽI KOMPOT?
Kompot kao napitak može da podigne energiju, osnaži imunitet. Ipak, da bismo to postigli, treba izbjeći velike količine rafiniranog šećera. Nezaobilazan je u prvim danima poroda za dojilje, jer nadoknađuje tečnost i potrebne vitamine i minerale, poput vitamina C. Ovisno što ćete ubaciti, time diktirate i sadržaj nutrijenata – suhe šljive za probavu, bobičasto voće za antioksidante, željezo i vitamin C, a dunja za respiratorne probleme.
Kompot može sadržavati svježe voće – poput jabuke, kruške, dunje i bobičastog voća i suho voće – grožđice, brusnice, šljive, smokve, marelica.
KAKO DA KOMPOT ZADRŽI NUTRIJENTE?
Ali kako da zadržite što više nutrijenata, s obzirom da se neka svojstva gube grijanjem?
- Najbolje je ne kuhati duže od 5 minuta. Ako se bojite da voće dovoljno omekšati, suho voće možete potopiti u vodi preko noći.
- Kuhajte poklopljeno.
- Klasični recept za kompot koristi voće sa puno šećera, međutim voće je dovoljno slatko i bez zaslađivača. Ukoliko vam ipak nedostaje slatkoće, nakon što se ohladi ispod 40 stepeni, možete dodati med kako bi zadržali svojstva meda.
- Svjež kompot kao takav možete držati u frižideru i piti po potrebi, međutim možete ga skladištiti i kao zimnicu, uz pasterizaciju tegli.
KAKO SE PRAVI KOMPOT?
Pravljenje je jednostavno: voće po želji staviti u šerpu i dodati vodu. Ukoliko dodajete šećer, dodajte ga odmah kako bi se otopio. Ne zaboravite klinčiće i štapić cimeta, naročito zimi zbog njihovih anti-upalnog efekta. Sačekajte da prokuha i odlučite koliko želite zadržati nutrijenata – što kraće kuhate, to više nutrijenata zadržavate. Za dodatne vitamine, možete izrezati narandže na ploške i staviti da se kuhaju, pa skloniti pred kraj.
Uživajte u okusu i mirisu ove brze poslastice.
- Med bagrem9,00KM – 22,00KM
- Aronija suha3,00KM – 30,00KM
- Jabuka Idared1,25KM – 2,50KM
- Karanfilić8,00KM – 80,00KM
- Cimet štapić3,50KM – 35,00KM
- Suho grožđe0,80KM – 8,00KM
- Suha šljiva bez košpice1,20KM – 12,00KM
- Suha smokva1,00KM – 10,00KM
- Suha kruška0,70KM – 7,00KM