Kopriva i kupina – dobitna kombinacija!

Ponekad zaboravimo da naše zdravstvene probleme možemo riješiti na prirodan način. Sama priroda nam je dala puno opcija za zdravlje i na nama je samo da se informiramo. Za koprivu kažu da je jedna od najkorisnijih biljaka, kada bi ljudi znali koliko dobrog pruža, sadili bi samo koprivu!

KOPRIVA

Svi dijelovi koprive doprinose zdravlju

Kopriva sadrži bjelančevine i masti, a od minerala kalcij, fosfor, željezo, magnezij, vitamine C, A, B2, B5, K, beta karoten, tanin. 

Kopriva je najbolja biljka za čišćenje i poboljšanje krvi. Pozitivno djeluje na gušteraču i pomaže snižavanju šećera u krvi. Ublažava upale urinarnog trakta i stimulira rad crijeva.

Dokazana ljekovita svojstva koprive su:

Kod prevencije nastanka bubrežnog kamenca, pročišćava krv, sprječava opadanje kose, regulira probavu, djeluje umirujuće, zaustavlja krvarenja i jača imunitet.

Čaj od koprive odličan je za čišćenje organizma. Daje sjaj koži, rješava problem s aknama i kožnim oboljenjima. U biljnoj medicini čaj od koprive se koristi za bolesti jetre i žući, za poremećaje sna, grčeve u trbuhu, čireve, bolesti pluća itd. Čaj se pije četiri sedmice. Možete piti jednu šoljicu čaja od koprive svaki dan radi prevencije, a blagotvoran je kod virusnih i bakterijskih infekcija.

Kako ga pripremiti?

Ako pripremate čaj od svježe ubrane koprive tada usitnite oko 50 grama listova i kuhajte ih 15-ak minuta u litri vode. Ostavite da odstoji osam sati, nakon toga ga slobodno konzumirajte. Ako pak sušite koprivu, pripremajte kao i svaki drugi prirodni čaj: u kipuću vodu stavite sušenu koprivu i ostavite 10 do 15 minuta.

KUPINA

Iskoristi vrijeme sazrijevanje divljih kupina te uživaj u blagodatima ovog zdravog voća. Samonikle kupine nešto su manje od vrtnih, no ujedno su slađe i imaju nešto drukčiji miris i okus.

Kupine rastu u velikom broju uz rubove šuma, uz grmlje i puteve, po živicama, šikarama i svjetlijim šumama, u ravnici i po planinama. Pojavljuje se u mnogim podvrstama i oblicima (samo u Europi nekoliko stotina) koje danas smatraju posebnim vrstama.

Kupine su izvor vitamina

Kupine se ubrajaju u superhranu, prvenstveno zbog vrlo ljekovitih antioksidansa, kao što su antocijani, vitamin C, vitamin E, elaginska kiselina, kafeinska kiselina, p-kumarinska kiselina, rutin, galna i cimetna kiselina. Antioksidansi sudjeluju u procesima sprečavanja štetnog djelovanja slobodnih radikala te na taj način pomaže u zaštiti od oboljenja od raka, štite kardiovaskularni sustav, usporavaju starenje organizma, pomažu u borbi protiv štetnog djelovanja sunca na kožu, pomažu kod usporavanja bolesti kongnitivnog sustava (npr. Alzheimer). Da bi u potpunosti iskoristila pozitivna svojstva kupine, poželjno ih je jesti zajedno s nekim drugim bobičastim voćem jer se tako iskorištavaju hranjivi sastojci. Elaginska kiselina, jedan od antioksidansa iz kupine, otporna je na visoke temperature pa ostaje prisutna u marmeladama ili drugim slasticama od kupine zadržavajući svoje ljekovito svojstvo. Ako se jedu redovito, kupine također pomažu u očuvanju od upale dišnog sustava i tromboze.

Kupina kao prirodni aspirin

Kupine prirodno sadrže salicilnu kiselinu (aktivan sastojak aspirina), koja se inače koristi za ublažavanje bolov, snižava temperaturu i djeluje protuupalno. Stoga sebi kod glavobolje možeš pomoći zdjelicom svježih kupina. Ovo voće također doprinosi zaštiti vida i jačanju imunološkog sustava. Listovi kupine imaju antiseptička i protugljivična svojstva te sastojke za jačanje organizma i stezanje. Svojstva stezanja kupina posjeduje zahvaljujući bogatstvu trjeslovima, pa jača kapilare i djeluje antibakterijski, Listovi kupine upotrebljavaju se za liječenje lakših slučajeva proljeva. Biljka se također koristi protiv vaginalnog iscjetka, a poznata je po poticanju iskašljavanja. Mirisni čaj od listova kupine propisuje se u slučajevima gripe, prehlade i kašlja. Čaj od listova kupine koristi se za ispiranje upaljenog grla, za liječenje čireva u ustima te upale usne šupljine i desni. 

Protiv dijabetesa i anemije

Kupina se upotrebljava i za mazanje čireva i ozljeda na koži koje sporo zacjeljuju. Za te svrhe listovi kupine se mogu kombinirati s turicom i rogačem. Istraživanje objavljeno u stručnom časopisu Planta Medica pokazalo je da list kupine smanjuje razinu šećera u u krvi. To svojstvo kupina djelomično duguje mogućnosti da stimulira ispuštanje inzulina. Plodovi kupine bogati su kalijem, željezom i magnezijem, a od njeg se pripremaju sok i kupinovo vino, koje se preporučuje onima koji pate od nedostatka željeza. 

Čaj od listova kupine

Prelij 1,5 grama sušenog lista kupine s 250 ml kipuće vode. Ostavi da odstoji deset minuta pa procijedi. Tri puta na dan, između obroka, popij po šalicu čaja. Pij ga ili grgljaj kod grlobolje, upale akni i afti.

Čaj za čišćenje krvi

Pomiješaj 100 grama listova kupine, 100 grama listova koprive, 50 grama lista bazge i 50 grama lista maslačka. Od ove čajne mješavine uzima se vrhom puna žličica, prelije šalicom vruće vode, ostavi da odstoji deset minuta i procijedi. Piju se 2 do 3 šalice na dan u gutljajima, razdijeli na cijeli dan. 

Kupinovo vino za mršavljenje

Tri puta dnevno, kroz deset dana uzastopno, traba piti (poslije jela) po dva decilitra kupinovog vina. Osim za smanjenje tjelesne mase, kupinovo vino koristi se i za liječenje slabokrvnosti. Dobro djeluje i protiv stresa jer umiruje.

Pripravak protiv anemije

Stavi 100 grama osušenog lista kupine i 100 grama lista korpive u 2 litre domaćeg crnog vina. Pusti da odstoji cijeli dan i nakon toga prokuhaj 5 minuta. Ohladi i zasladi šumskim medom. Pij čašicu napitka svaki dan.

Kako se ne biste zamarali i tražili dovoljno dobru koprivu i dobru kupinu, najbolja opcija vam je da već spremne čajeve kupite u Butiku zdrave hrane. Jer mi mislimo na vas, vaše zdravlje i vaše vrijeme.

Možda vam se svidi

Kolač sa smokvama bez brašna i šećera

Kolač sa smokvama bez brašna i šećera

Brzo, jednostavno, ukusno i zdravo Smokva, voćna kraljica koja simbolizuje kasno ljeto i najavu jeseni. Neko ih voli svježe, neko sušene, od njih mogu da se naprave različite slastice za zimu, ali i kolači. Butik ZDRAVE hrane vam donosi brz i jednostavan recept za...

Brza BUTIK salata

Brza BUTIK salata

Ljeto je, temperature su (pre)visoke i ma koliko ste gladni razmišljate samo o zdravim, laganim, hranjivim i obrocima za koje ne treba mnogo vremena da se pripreme. Postoje različite kombinacije za hladne salate i sve ovisi o ličnom ukusi i šta volite da jedete, ali...

Pečeni batat i povrće

Pečeni batat i povrće

Pečeni batat s povrćem odličan je način da u organizam unesete vlakna i minerale, a u isto vrijeme uživate u neobičnom, ali ukusnom jelu. Batat je bogat i beta karotenom te vitaminom A i za razliku od bliskog rođaka krompira nutritivno bogat, ali kalorijski dosta...

Brza i jednostavna juha od karfiola i batata

Brza i jednostavna juha od karfiola i batata

Karfiol i batat; povrće o kom jako malo znamo, a izuzetno je iskoristivo za pripremu raznih jela tokom cijele godine.  Karfiol je zelenasta i korijenasta biljka koja sadrži kalij, kalcij, magenzij, mangan, željezo, bakar i spektar vitamina B . Karfiol pomaže očuvanju...

Kako koristiti med u kuhanju?

Kako koristiti med u kuhanju?

Vrijeme je praznika i med je dio omiljenih slastica praznične trpeze. Ali, osim medenjaka, mnogo je još načina kako iskoristiti med u kuhanju. Med dodaje posebnu notu jelima i delikatnost u sve u što se dodaje – od medenjaka do dresinga za salatu.  KAKO ZAMIJENITI...

Kako spriječiti nagle skokove šećera u krvi?

Kako spriječiti nagle skokove šećera u krvi?

Nagli oscilacije šećera u krvi se dešavaju usljed nepravilne ishrane i kombinacije namirnica. Kratkoročno, to uzrokuje letargiju i osjećaj gladi. Na duge staze, može se desiti da se šećer ne može tako jednostavno spustiti, što može dovesti do dijabetesa tip 2.  Na...

Dobrobit za dušu i tijelo: Kompot

Dobrobit za dušu i tijelo: Kompot

Miris kuhanog voća uz dašak karanfilića (klinčića) nas vraća u djetinjstvo. Kompot ili hošaf je već stoljećima dio tradicije i sofri. Savršen način da se suho i svježe voće iskoristi, pretvori u poslasticu i iskoristi benefite. Ovaj napitak je naročito koristan zimi,...

Pečeni kesten i slatka bundeva iz rerne

Pečeni kesten i slatka bundeva iz rerne

Jesenje delicije, kesten i bundeva, za mnoge predstavljaju pravu poslasticu. Asociraju na djetinjstvo, okupljanje i druženje. Mirisi nam bude emocije, a nesumnjivo da miris pečenog kestena i bundeve potiče oksitocin – hormon sreće. Ovaj put vam donosimo recepte za ove...

3 ideje za izlet u okolini Sarajeva

3 ideje za izlet u okolini Sarajeva

Ponestaje ideja za aktivnosti tokom vikenda? Nemojte se prepuštati udobnosti kauča, filmskim maratonima i nezdravim grickalicama. Donosimo vam ideje za 3 lokacije u okolini Sarajeva koje možete posjetiti ovog vikenda i otići na izlet. A, kao bonus savjet, dajemo ideje...